20 mai 2013: Şcoala „Nicolae Titulescu" Călăraşi a primit titlul „Şcoală Europeană"!

La cea de-a X-a ediţie a Competiţiei Naţionale „Şcoală Europeană", organizată de Ministerul Educaţiei Naţionale, Şcoala Gimnazială „Nicolae Titulescu" Călăraşi a obţinut prestigiosul titlu „Şcoală Europeană". Este singura şcoală din judeţul Călăraşi care a reuşit să câştige acest titlu în cei 10 ani de la lansarea competiţiei. Ceremonia de decernare a distincţiei a avut loc luni, 20 mai 2013, la Palatul Parlamentului, şi a fost deschisă de Remus Pricopie, ministrul educaţiei.

Din partea şcolii noastre a participat o delegaţie compusă din prof. Mirică Niculai - director, prof. Constantin Adriana - director adjunct, prof. Olaru Adriana - responsabil cu programe europene şi eleva Tuţă Alexandra. De la Inspectoratul Şcolar Judeţean Călăraşi au participat prof. Amza Eufrosina - inspector general adjunct şi Micescu Nicolae - inspector cu proiecte europene. Fiecare din cele 64 de şcoli câştigătoare ale acestei ediţii a primit certificatul „Şcoală Europeană", valabil 3 ani, placheta „Şcoală Europeană", suma de 5000 lei şi o Diplomă de Merit acordată de Ecaterina Andronescu - preşedintele Comisiei pentru Învăţământ, Ştiinţă, Tineret şi Sport din Senat.