22 aprilie: Ziua internaţională a Pământului

„Ziua Pământului" a reprezentat pentru Şcoala „Nicolae Titulescu" Călăraşi un bun prilej de a realiza cu elevii o serie de activităţi menite să le reamintească acestora rolul omului în păstrarea unui Pământ curat şi sănătos. S-au desfăşurat activităţi variate:

  • Luni, 19 aprilie, elevii clasei a VI-a A şi a VI-a B s-au întâlnit cu reprezentanţi ai organizaţiei „Cercetaşii creştini români" care le-au vorbit despre importanţa voluntariatului în România. La acţiune a participat şi domnul subprefect Emil Muşat.
  • Marţi, 20 aprilie, vernisajul expoziţiei de pictură „Ziua Pământului", lucrările expuse fiind realizate de elevi din clasele I - VIII. Expoziţia din holul şcolii va fi deschisă până la sfârşitul lunii.
  • Miercuri, 21 aprilie, vizionare de film ecologic („Murind fără apă"), urmată de dezbatere la clasele VII D, VII H, V B, V D, VIII F.
  • Joi, 22 aprilie, participarea elevilor din clasele VII C şi VIII A la sesiunea de comunicări şi referate, realizată cu prilejul „Zilei Pământului" de către Corpul Voluntarilor de Mediu, filiala Călăraşi.
  • Vineri, 23 aprilie, prezentare PowerPoint „Un Pământ mai verde" la clasele I - IV; vizită la o pepinieră a Ocolului Silvic.

Aceste acţiuni se adaugă la celelalte activităţi ecologice ale şcolii: „Eco-şcoala", proiect naţional de promovare a reciclării, „LeAF" (să învăţăm despre pădure), proiect derulat la clasele I - IV, „Elevii şi părinţii lor pentru protecţia mediului înconjurător" - proiect care încurajează voluntariatul.
Toate acestea fac din Şcoala „Nicolae Titulescu" Călăraşi o şcoală „verde" care încearcă să inducă elevilor şi familiilor lor ideea „În fiecare zi e ziua planetei Pământ".